تبليغات

فرهنگ جنت شهر بايد به عقب برگردد.

جنت شهر

محمد علي پروين

نیم نگاه : سخن آغاز :  محمد علی پروین : قبل از هر سخن پروردگارقادر را شكر گزارم كه به من توفيق داد تا زنده باشم و بازگشت جوانان جنت شهررا به اصل خود تماشا كنم و علاقه مندي جوانان تحصيل كرده را در مورد اطلاع از فرهنگ وآداب ورسوم مردم زادگاه خود را از نزديك ملاحضه نمايم ، و نيز كمال تشكر را دارم از بنيانگذار و سردبیر و هیئت تحریریه به دست اندر كاران ويژه نامه نیم نگاه كه با شهامت و شجاعت كار بزرگي را شروع كرده اند و فقط در يك كلام خدمت عزيزان عرض مي كنم كه اگر خداي نكرده با بي مهري مواجه شديد ، چون اول راه مي باشيد سرد نشويد ، زيرا نتيجه كارهاي فرهنگي فوري و آني نيست و زماني مي طلبد تا در اجتماع و زندگي روز مره مخاطبين جاي خود را پيدا كند .

 

نیم نگاه : بیوگرافی خود را بیان کنید : محمد علی پروین : اما بيو گرافي خودم . من محمد علي پروين ، فرزند زنده ياد حاج كرمعلي. ده خيري الاصل مي باشم كه در اوايل پاييز 1330شمسي در ده خير متولد و تحصيلات مكتبي خود را از چهارپنج سالگي نزد مكتبداري بسياراستاد و گرانقدر بنام زنده ياد حاج محمد باقر خسروي و تحصيلات ابتدايي را تا پايان كلاس ششم در دبستان گلشن ده خير و تحصيلات متوسطه را در شهرستان داراب در تنها رشته موجود ادامه دادم.  رشته طبيعي را اجبارا به پايان رساندم . به مردم عرض مي كنم اجبار به اين دليل كه حقير از كودكي به ادبيات و شعرو مطالعه علاقه وافر داشتم  ، ولي چون در داراب رشته  ادبي نبود كه ادامه تحصيل دهم از سه رشته موجود آن زمان كه طبيعي ، ادبي و رياضي بود ناچار رشته طبيعي را ادامه دادم . پس از اخذ ديپلم به خدمت سربازي تمام را كه چهار ماه آموزشي در كرمان و بيست ماه در بيمارستان 576 ارتش در شيراز در خدمت و پس از پايان خدمت در آزمون استخدام پرسنل اداري آموزش و پرورش شركت و با رتبه سومي قبول و در روستاي رستاق به عنوان معاون و متصدي امور اداري مدرسه مشغول به كار گرديدم . ولي خوشبختانه پس از يكماه به جنت شهر منتقل و در مدرسه راهنمايي دهخدا ده خير مشغول كار گرديدم . پانزده سال از خدمت را در مدرسه راهنمايي دهخدا كه بعدا به مدرسه راهنمايي شهيد كمال زاهدي تغيير نام داد در كنار اولين معلم بومي جنت شهر استاد حاج عبدالرضا مويد افتخار خدمت و  پانزده سال باقيمانده را در مدرسه راهنمايي شهدا كه هم اكنون در جنت شهر روبه روي خانه ام قرار گرفته وهمه روزه آنرا تماشا مي كنم ، خدمت به دانش آموزان شاهد را ادامه دادم . مابين خدمت هم در اوايل جنگ تحميلي به علت اينكه **خدمت 56 بودم مدت 6 ماه تمام افتخار حضور در كنار رزمندگان در منطق جنگي را داشته ام. من به جرات مي گويم تنها كسي بوده ام و هستم كه سي سال خدمتم را در جنت شهرسپري و افتخار مي كنم كه خدمنگذار دانش آموزان عزيز خود بوده ام.

 

نیم نگاه :آيا به كارتان علاقه داشتيد؟ محمد علی پروین : من از كودكي به كارهاي قلمي علاقه وافرداشتم وهنگامي كه استخدام شدم اين علاقه به علت معاشرت با بچه هابيشتر شد . ولي در كل دوست داشتم دبیر ادبيات شوم ، كه از طريق همين شغل هم بحمد اله در خدمت موفق بودم

 

نیم نگاه :چقدر به انجام وظيفه اهميت مي دهيد ؟ محمد علی پروین : هميشه دوست داشتم و دارم كه انسانها همانطور كه كارهاي شخصي خود را انجام مي دهند و همانطور كه به اموال شخصي خود مي رسند و باغ خود را آبياري و زمين خود را كشت و داشت برداشت مي كنند  ، كارهاي عام المنفعه و وظايف اداري را هم مانند كار خود انجام دهند . من چون درمحيطي انجام وظيفه كرده ام كه نونهالان و نوجوانان و جوانان شهر بوده و دانش آموزان از معلمان و كاركنان مدرسه الگو گيري مي كرده و مي كنند  به وظيفه اهميت داده  و ديگران را هم در اين مورد تشويق مي نمودم و دفاتر بازديد مدارس كه من در آن ها خدمتگزار بوده ام ، مويد وظيفه شناسي من مي باشد كه بارها از كارهاي من در اين دفاتر تقدير شده است.

 

نیم نگاه : جنت شهر را دوست داريد ؟ چرا و به چه اندازه ؟ محمد علی پروین : پوشيده نيست كه همه وطن وزادگاهشان را دوست دارند ، ولي وابستگي حقير به جنت شهر ، یک وابستگی عاطفی است و من با مردم و آداب و رسوم آن ها گره کور خورده ام و تا آخرین لحظه حيات هم بدون جنت شهر خود را تنها حس مي كنم . يكي از دلايلي كه من جنت شهر را از صميم قلب دوست دارم ، خدمت سي ساله ام در اين شهر مي باشد . با وجوديكه از همان سال اول خدمت مي توانستم به داراب منتقل شوم و  با توجه به اينكه به دليلي ناخواسته در داراب زندگي مي كردم، خدمت به دانش آموزان جنت شهر را وظيفه خود و واجب عيني براي خود دانسته و تا آخرين لحظه هم آن را ادامه دادم . هم اكنون نيز كه با ياري پروردگار به جنت شهر باز گشته ام و خدمتگزار مردم هستم ، از هيچ كوششي براي فرمان برداري مردم خوب جنت شهر ابا ندارم . دليل دوست داشتن جنت شهر هم صداقت، دیانت ، تلاش، قناعت و  متكي به نفس بودن مردم مي باشد.

 

نیم نگاه : آينده جنت شهر را چگونه پيش بيني مي كنيد؟ محمد علی پروین : در طول تاريخ خصوصا در دو قرن گذشته كه من از جنت شهر اطلاعاتي دارم ، مردم اين شهر هميشه مردمي تلاشگر، زحمتكش، متدين بوده اند و در راه رسيدن به خود كفايي هميشه تلاش مي كردندو اكثر خصائل اين مردم زبانزد خاص و عام بوده است .  به عنوان مثال جنت شهر تنها روستائي در منطقه داراب بوده كه صاحب نداشته يعني هيچ خاني مالك كل اراضي آب جنت شهر نبوده و مردم هميشه نان زحمت خورده اند . سواد و مكتب خانه و روحانيت هميشه در جنت شهر وجود داشته و مردم از همه نظرسرآمد بوده اند .  پس قبول بفرمائيد كه چنين مردمي انشا الله آينده در خشاني هم خواهند داشت و من با توجه به گذشته ، آينده را كاملا روشن مي بينم .

 

نیم نگاه :آيا مردم شريف به درستي در راه اعتلاي همه جانبه شهر قدم مي گذارند ؟ محمد علی پروین : اين تنها مسئله اي مي باشد كه دست شما جوانان تحصيل كرده را مي بوسد .  شما كه بحمد الله در اكثر فاميل ها وخانواده ها حضور داريد بايد پدران و مادران و اقوام و همسايگان و مردم را آگاه سازيد و از آنها  بخواهيد تا حضور در صحنه را مد نظر قرار داده  و با انتخاب افرادي صالح و خير ، خصوصا  در انتخابات ها ، به ويژه شوراها قدم بردارند . همانطور كه اين امر در اين اواخر اتفاق افتاد . بحمدالله بسياري از مشكلات در حال حل شدن مي باشد.

 

نیم نگاه : فرهنگ جنت شهر را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ محمد علی پروین :  اگر بخواهيم فرهنگي ایده آل داشته باشيم ، بايد به گذشته بر گرديم و آداب رسوم اجداد خود را مورد كند و كاو  قرار دهيم . آنگاه به اين نتيجه مي رسيم كه مردم با تمام بيسوادي ، چه فرهنگي داشته اند وچگونه آب چشمه  خرچنگ را با ظرف سوراخي بنام طشته تقسيم می کرده اند ،  كه اگر امروز بود هر لحظه طاس وارونه  ودعوا عمومي مي شد ،  زيرا گذشت مردم قديم ديگر نيست . قديم هركسي به اندازه نياز آب مي گرفت ،  نه به اندازه مالكيت و هركس به اندازه آب مالكيت داشت نه به اندازه ...

 

نیم نگاه : چقدر بايد از لحاظ فرهنگي پيشرفت كنيم ؟ محمد علی پروین : بحمداله پيشرفت امروز بسيار سهل و آسان و وجود امكانات براي همگان بسياري از مشكلات پيشرفت  و موانع را برطرف كرده است . از شما مي پرسم ، روستايي كه در 100سال گذشته روحانيت آن ،  ملاهاي آنجا ،  استاد كارهاي مختلف در آنجا ، آسياب بان و آسياب دارهاي آنجا و نقاط مثبت آنجا نه تنها كمتر از مركز شهر نبوده بلكه در بعضي موارد جلوتر هم بوده . شهري كه شجاعت مردمانش در مبارزات با ظلم وستم زبانزد بوده وكل اين كارها ریشه فرهنگي و برداشت دینی داشته ،  حال نبايد پيشرفت كند؟ چرا . شما بچه هاي همان مردم مي باشيد ، با اين تفاوت كه بحمداالله همه دانشگاهي و باسواد هستید . پس بكوشيد و فرهنگ خود رابسازيد.

 

 

 

نیم نگاه :آيا به لهجه ده خيري اهميت مي دهيد؟محمد علی پروین: لهجه هر شخصي معرف خانواده و اجتماع و شهر ديار او مي باشد . يك ده خيري را از ميان صدها نفر مي توان با زدن دو كلمه حرف شناخت . لهجه ما منحصر به فرد و بعضي از كلمات ما مخصوص زبان خودمان است . همانطور كه خيلي از غذاها، بازي ها، كارها،  وسايل كار و غيره مربوط به خودمان مي باشد . بياييد در گذشته كند وكاو كنيد و كليه كلمات و آداب و رسوم ده خير را جمع آوري نمائيد كه همين ها معرف شخصيت شما خواهد بود

 

نیم نگاه : آیا با روند امروزی ، این لحجه بقا پیدا خواهد کرد؟ محمد علی پروین : اگر به گذشته برنگرديم و آداب ورسوم گذشته را زنده نكنيم خير. متاسفانه پيشرفت تكنولوژي و وجود وسايل ارتباطي ، رایانه ، تلویزیون و غيره مردم را سرگرم خود نموده ، طوري كه در آينده نه چندان دور شايد همه چيز را از ياد ببريد . باز هم عرض مي كنم ، شما جوانان مي توانيد با وقت گذاري و جمع آوري تمام آداب و رسوم فرهنگي اين لهجه را جاويد نمايد.

 

نیم نگاه : خبر رسیده در حال نوشتن کتاب هستید . موضوع این کتاب چیست و چه توصیه ای به علاقمندان به نویسندگی دارید ؟ محمد علی پروین : در مورد نويسندگي با كمال شهامت و شجاعت عرض مي كنم من كوچكتر از آنم كه نويسنده باشم كه اين خود مقامي شامخ مي باشد . ولي به دلایل زیر پس از زحماتي چندين ساله بیاری خداوند توانسته ام فرهنگ و آداب و رسوم مردم جنت شهر در دو قرن گذشته را جمع آوري نمايم ، و اگر خدا قادر ياري فرمايند وحيات اجازه داد در آينده قصد چاپ آن را دارم تا افتخارا در اختيار مردم خوب زادگاهم قرار دهم.  دلايل بشرح زير خواهد بود :

 

1-         نبود كتاب يا نوشته اي در مورد جنت شهر در گذشته.

 

2-عدم اقدام فرد يا افرادي در اين مورد.

 

3-حضور اينجانب در كودكي و نوجواني و جواني در مركز حكومت ده خير كه منزل پدرم بود و و پدرم كدخداي افتخاري 50 ساله ده خير تا شب پيروزي انقلاب بودند .

 

4-وجود اسنادي در مورد صداقت و پاكبازي و مبارزه هاي مردم با خان خاني و ظلم و استكبار .

 

5-احساس دينی نسبت به زادگاهم و مردم شريف آن به دليل احترامي كه از صميم قلب براي پدرم قائل و ايشان را ختمتگزاري صديق معرفي مي كردند .

 

6-دوست داشتن مردم و صداقت و ديانت و شهامت و قناعت آنها

 

نیم نگاه : کلام آخر : محمد علی پروین :نشريه نيم نگاه كاري بسيار عظيم را شروع كرده که نتيجه اش آينده مشخص مي شود . دلسرد نشويد . راه را براي آيندگان هموار کنیم ، همانطور که گذشتگان هم براي ما اين كار را كردند . پس آداب و رسوم را زنده نگهداريد كه شخصيت شما را مي رساند و هويت شما را مي شناساند و همچنین آرزوي موفقيت همه جانبه مردم به ويژه جوانان دانشگاهي جنت شهر و به ياد داشتن شعر : هركسي كودور ماند از اصل خويش يادآرد روزگار وصل خويش

 

به اميد روزي كه اصل خود را فراموش نكنيم

 

مصاحبه از : فرشید زاهدانی

 

منبع: گاهنامه نيم نگاه 

 

نظرات   

 
نازنین. ی
-6 # نازنین. ی 1394-09-25 17:58
بعله بعله... !
پاسخ
 
 
مهمت سليم
-7 # مهمت سليم 1394-06-06 11:10
سلام،افتخار شهر اقاي :P پروين هرچي بگم لايک داري
پاسخ
 
 
پویا رهبر
-7 # پویا رهبر 1393-10-27 15:30
ما به داشتن آقای پروین افتخار میکنیم{ در ضمن توی نظرات یه نظر به اسم من هس.من چنین نظری ندادم.}
پاسخ
 
 
محمدباقر درستکار
+14 # محمدباقر درستکار 1393-06-25 21:47
افتخار شهر ما به چنین بزرگانی همچون جناب اقای پروین است که همچون پدرشان در راه خدمت به جنت شهراز هیچ خدمتی فروگذار نبوده ویک الگوی شخصیتی کامل وبزرگی برای من وامثال من میباشد
پاسخ
 
 
آریانا
+7 # آریانا 1394-02-15 03:38
سلام، چقد اسمتون برام آشناس میشناسمتون؟؟؟
پاسخ
 
 
پویا رهبر
-9 # پویا رهبر 1393-06-04 16:56
آقای پروین.دوست داریم.واقعا به جرات میتونم بگم استاد شهریار جنت شهرین شمایی.
پاسخ
 
 
محبوبه دریابر
-11 # محبوبه دریابر 1392-06-07 18:01
با سلام و تشکر خدمت تمامی اعضای نشریه نیم نگاه
ازتون واقعا ممنونم که با این کارتون باعث شدین چهره های فرهنگی نمایان تر بشن
جناب آقای پروین انسان بزرگی هستند و ما باید از وجود با ارزششون استفاده کنیم...
براتون آرزوی موفقیت میکنم و میخام تبلیغات بیشتری کنید چون خود من تازه با این نشریه آشنا شدم!
پاسخ
 
 
صادق س
-13 # صادق س 1392-01-31 22:21
جنت شهر باید به داشتن بزرگانی مثل آقای پروین افتخار کنه
پاسخ
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه شما می توانید از آخرین اخبار و اطلاعات سایت مطلع شوید.
اشتراك خبرنامه

آمار

بازدیدکنندگان
196
مطالب
277
تعداد بازدید مطالب
763604

کلمات کلیدی

تمامي حقوق مطالب براي اين وب سايت محفوظ است

 پيشنهادات و انتقادات خود را با ما در ميان بگذاريد ، خبرها و تصاوير مربوط به جنت شهر براي ما ارسال نماييد تا با نام خودتان منتشر سازيم.

  این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  و يا  این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید