تبليغات

(داراب) جنت شهر چه از کویر کمتر دارد؟

 

 (داراب) جنت شهر چه از کویر کمتر دارد؟

زمستان پارسال بود که به پیشنهاد چند تن از دوستان برای دیدن «کویر مصر» با یک تور گردشگری راهی دشت کویر شدیم.

از تهران تا سمنان مسیر به راحتی طی شد اما از آنجا به بعد نه راه درست و حسابی وجود داشت و نه منظره ای که خستگی را از تن آدم به در کند.

در هر حال با مشقت زیاد به روستایی که قرار بود برای چند روز را در آنجا اتراق کنیم رسیدیم، روستا به خاطر خشکسالی های اخیر خالی از سکنه شده بود و فقط دو خانواده در آن ماندگار شده بودند، دو برادر بودند که با استفاده از خلاقیت خود و فرصت رو به رشد گردشگری توانسته بودند بر جبر طبیعت خشک کویر پیروز شوند.

کویری که همه اهالی روستا از آن فرار کرده بودند حال در خدمت دو خانواده خوشفکر و خلاق قرار گرفته بود تا چرخ زندگی خود را به خوبی و با درآمد زیاد بچرخانند.

حتما تصور می کنید این دو خانواده کاری خارق العاده انجام داده اند اما باید بگویم خیر آنها فقط به همان خانه های قدیمی خود با همان بافت سنتی چند اتاق اضافه کرده و آن را به شکل یک کاروانسرا در دل کویر در آورده بودند.

با همان سبک و سیاقی که همیشه داشتند از مهمانان پذیرایی می کردند و هیچ چیز را از جایی دیگر تهیه نمی کردند حتی برای پذیرایی مثلا دوغ شتر بر سفره می گذاشتند.

جالب است بدانید که آنجا حتی برق هم نداشت، موتوربرقی روشنایی شبانه کاروانسرا را تامین می کرد که آن هم قانون خود را داشت: ساعت هشت شب روشن و چهار ساعت بعد خاموش.

با مسافران مدارا می کردند می گفتند میخندیدند به خوبی از آنها پذیرایی می کردند و همان غذایی که خود می خوردند برای بقیه نیز آماده می کردند فقط باید زحمت بیشتری می کشیدند تا از پس 40 مسافری که در آن کاروانسرا حضور داشتند بر می آمدند و البته مهمتر از همه تقریبا برای هر شب به ازای هر اتاقی که ما در آن حضور داشتیم 100 هزار تومان دریافت می کردند.(تور ما در 10 اتاق 4 نفره اسکان داده شده بود)

در آخر هم با رویی خوش ما را بدرقه کردند و البته از محصولاتی که خود تهیه کرده بودند اعم از گیاهان دارویی منطقه، صنایع دستی، خوراکی ها و ... نیز رونمایی کردند که مورد استقبال دوستان همراه قرار گرفت و از این جهت نیز حاصل دسترنج خود را بردند.

برکت در این کار موج می زد چون واقعا زحمت می کشیدند.

در تمام مدتی که آن چند روز در دشت کویر گشت و گذار داشتم و هر جا که می رفتم و می دیدم به داراب و جنت شهر و خرتنگ و لایزنگان و رستاق و فدامی و دارابگرد و .... فکر می کردم، نمی خواهم اقلیمی را بر اقلیم دیگر برتری دهم اما واقعا اقلیم چهار فصل داراب از کویر مصر چه چیزی کمتر دارد که نتواند چنین نان حلالی را در سفره ما بگذارد.

کاری که سراسر درآمد است و همه از آن نفع می برند از باغدار و مغازه دار گرفته تا راننده تاکسی و ون و اتوبوس و ...

بنده متخصص امور گردشگری نیستم که بگویم چکار باید کرد و چکار نباید کرد، فقط تجربه شخصی خود را گفتم که آن روز در روستایی خالی از سکنه خانواده ای بود که داشت نان تلاشی را می خورد که با خلاقیت تلفیق شده بود زیرا امروز هر تلاشی لزوما نتیجه ندارد.

این را هم بگویم و تمام کنم، فکر نکنم آن خانواده ای که در کویر از ما پذیرایی کرد حتی یک ذره از دولت کمک گرفته باشد زیرا آنجا حتی برق هم نداشت چه برسد به اینکه آنها از دولت تسهیلات و یا هر کمک دیگری گرفته باشند حتی راه درست و حسابی هم نداشت اما برای منی که از کیلومترها آن طرف تر به دل کویر رفته بودم جذابیت داشت چون آنها همانطور نشان می دادند که واقعا بودند همانطور که بزرگ شده بودند، زندگی کرده بودند و با کویر راه آمده بودند...

 

جنت آنلاین

 

https://t.me/joinchat/AAAAAEIIQjP5WZEaWP0_jQ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه شما می توانید از آخرین اخبار و اطلاعات سایت مطلع شوید.
اشتراك خبرنامه

آمار

بازدیدکنندگان
196
مطالب
277
تعداد بازدید مطالب
763400

کلمات کلیدی

تمامي حقوق مطالب براي اين وب سايت محفوظ است

 پيشنهادات و انتقادات خود را با ما در ميان بگذاريد ، خبرها و تصاوير مربوط به جنت شهر براي ما ارسال نماييد تا با نام خودتان منتشر سازيم.

  این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  و يا  این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید